Mornsun UygulamalarAMR (DSC) SistemleriOtomatik Sayaç Okuma (AMR) sistemleri Enerji sayaçlarının verilerinin okunması, tahsisi, takip ve ücretlendirilmesi gibi işlemler için geliştirilmiş otomasyon sistemleridir. AMR Sistemler harici enerji kaynaklarına ihtiyaç duyması sebebiyle Mornsun AC-DC Konvertörler yer, zaman ve servis kolaylığı sağlamaktadır.

Mornsun AMR sistemeri için "LS03-15B05SR2S(-F)" / "LS03-16B05SS(-F)" serisi AC-DC güç konvertörlerini tavsiye eder.
Kablosuz Telemetri Sistemleri

Telemetri sistemleri temelde yönetim ve veri toplama işlemlerinin kablosuz olarak gerçekleştirildiği uygulamalardır. Bu sistemlerdeki güç gereksinimleri veri güvenliği açısından stabil olmalı ve enerji kullanımı minimum düzeyde tutulmalıdır. Yüksek verimli Mornsun K78 serisi modüller klasik 78M/78L/78 serisi ürünlerden çok daha verimli, stabil ve hata oranı düşük ürünlerdir.

 • 96%'ya kadar verimlilik.
 • -40ºC +85ºC
 • Kısa devre korumalı
 • Aşırı Sıcaklık Korumalı
 • Düşük Gürültü ve Ripple 20mVp-p
 • EMI CISPR22/EN55022CLASS BGaz Alarm Sistemleri

Gaz ölçüm ve alarm sistemlerinde analog değerlerin efektif okunması sensörlerin doğru voltajla beslenebilmesi için güç devrelerinin stabilitesi hayati önem taşımaktadır. Doğru ölçüm ve güvenli çalışma için DC-DC Gerilim dönüştürücüleri izole yapıları ve güvenli kullanımları sebebiyle tercih sebebidir.
Raylı Sistemler Geçiş Alarm Sistemleri

Demiryolu anahtarı izleme sistemi sahadaki ray geçiş direncini ölçer ve ani titreşim altında anahtarın titreşim ivmesinin gerçek zamanlı toplanmasını sağlamak için demiryolu ray geçiş anahtarının boşluk görüntülerini eşzamanlı olarak takip eder. Sistem birden fazla parametrenin ve dinamik işlem görüntülerinin gerçek zamanlı olarak izlenmesini gerçekleştirir, gerçek çalışma koşullarını kapsamlı bir şekilde kontrol eder ve değişen eğilimleri ve anormallikleri önceden belirler.

DC-DC güç dönüştürücü modülü tarafından sağlanan voltaj, besleme voltajının istikrarını ve sistemin güvenilir çalışmasını sağlar.
Demiryolu Anahtarı Gösterge Sistemleri

Demiryolu sistemlerinde lokomotiflerin ray değişimlerini sağlayan katılım gösterge sistemleri hayati önem taşıyan devre elemanlarıdır. Bu nedenle demiryolu sistemleri için katılımın izlenmesi çalışma koşulları için önemlidir.

WRB1212S-3WR2, dahili devreler için bus voltajını 12V DC izolasyon gerilimine kadar dönüştürür.

 • Uzun hatlardaki voltaj düşüşünü azaltır.
 • Geniş alanlardaki enterferansları azaltır.
 • Güvenilirliği artırır.

F1212T-W2, 12V DC voltajı, 12V izolasyon gerilimini modüle eden giriş sinyaline dönüştürür;

 • Kompakt SMD paketi
 • Geniş sıcaklık aralığı -40ºC +85ºC
 • Entegre tasarım
 • 3000V İzolasyon

TD301D485H, izleme sistemi ve ana makine arasındaki iletişim için Izolasyon RS485.

 • Yanlış işlem önleme
 • Arıza riskini minimuma indirgeme
 • Daha yüksek güvenilirlikAkıllı Sayaçlar ve İzleme Sistemleri

Enerji kaynaklarının efektif kullanımı ve doğru tasarruf önlemlerinin alınabilmesi için akıllı sayaçların kullanımının hızla artması beklenmektedir. Mornsun AC-DC ve DC-DC güç modülleri akıllı sayaç üretimlerinde üretim sürelerinin kısalması ve EMC koşullarının eksiksiz sağlanması için tavsiye edilmektedir.

LS03-16BxxSS modülü AC girişini herhangi bir faz voltajından veya hat voltajından doğrudan alabilir ve izole edilmiş bir DC güç haline dönüştürebilir.

Yalıtılmış alıcı-verici modülü TD501D485H, RS485'i entegre eden ve mühendislik zamanını koruyan DC-DC izolasyonu bir paket çözümüdür.


Özet olarak Elektrik güç endüstrisinde, RTU *, DTU *, FTU * ve TTU * gibi ekipmanlar, besleme kesicilerinin yakınında bulunan anahtarlama ve izleme cihazlarıdır. Bu ekipmanlar dağıtım şebekesinde, arıza tespiti, izolasyon, güç geri kazanımının uygulanması ile birlikte dağıtım alt istasyonunda ve ana istasyonda izleme, koruma ve iletişim gibi bazı fonksiyonları yerine getirmek için kullanılabilirler. İç yapıları ve tasarımları güç kaynaklarına çok benzemektedir.

RTU: Remote terminal Unit
FTU: Feeder terminal Unit
TTU: Transformer(Distribution) Terminal Unit
DTU: Data Transfer Unit

Mornsun URF_LP-20W serisi DC-DC Konvertörlerin sağladığı avantajlar aşağıdaki gibidir.

 • Yüksek Verimlilik
 • Geniş sıcaklık aralığı -40ºC +85ºC
 • Geniş giriş aralığı 4:1 (18~75V)
 • 3000VDC Izolasyon
 • EMC - CISPR22 / EN55022 CLASS AGüç Sistemlerinde Kablosuz Sıcaklık Ölçümü

Elektrik sisteminlerinde çoğu yangın sistem hataları, izolasyon eskimesi, aşırı yük ve kötü temastan kaynaklanmaktadır. Kazaya veya yangına karşı korunmak için güç sistemlerinde kablosuz sıcaklık ölçümü uygulaması önleyici bir faaliyet olarak uygulanmaktadır.

Bu sistemlerde kablosuz sensörlerden gelen verileri toplayan ve kablo hatları ile izleme merkezine aktaran toplayıcılarda Mornsun AC-DC Dönüştürücüleri kullanılmaktadır.
LH15-10D0524-02ER2 AC-DC konvertörü tüm devre elemanları ve çevre birimleri için gerekli güç talebini hızlı ve güvenli biçimde sağlar.

EMC için ise veri hatlarında Mornsun Data Transceiver modülleri kullanılabileceği gibi B0505S-1WR2 DC-DC konvertörler de sisteme yardımcı olabilir.
Solar Panel Birleştirme Panoları

Fotovoltaik enerji santralleri şehir merkezlerinden uzak bölgelerde bulunurlar. Bu da kontrol sistemleri için ana beslemenin ayarlanmasını zorlaştırmaktadır. Buna ek olarak, ortak güç kaynakları, fotovoltaik dizilerin ultra yüksek çıkış gerilimi gereksinimini (ör. 200 ~ 800V) karşılayamaz.


Fotovoltaik endüstrisi için Mornsun özel güç kaynakları 100-1500VDC geniş giriş gerilimi aralığına sahiptir ve değişen giriş voltajının dizilerden alçaktan yükseğe doğru olmasını sağlar. PV kombine kutusu, PV dönüştürücü, rüzgar enerjisi inverteri ve yüksek gerilim depolama uygulamaları gibi yüksek gerilim uygulamalarında yaygın olarak kullanılabilirler.

Mornsun PV15-27B24R2 güç modülleri, fotovoltaik dizilerdeki gücü dönüştürür ve bakım için pahalı ve güç olan ana şebekeleri ayrı ayrı inşa etme sorununu çözerek izleme sistemi sağlar.

Modüller 100~1000VDC gibi geniş bir giriş voltajı aralığına, 4000VAC'ye kadar yüksek bir izolasyon voltajına, aşırı voltaj, kısa devre ve ters polarite korumalarına sahiptir. PCB montajı, şasi montajı ve DIN-ray montajı tipleri mevcuttur.